Yeminli tercüme çeviri sektöründe çok sık kullandığımız bir kelime öbeğidir. Çeviriyi yapan tercüman ve onaylayan tercüme bürosunun çalıştıkları noterden yemin zaptı olması ve ıslak imzalı haline yeminli tercüme denmektedir. Ekvator Tercüme olarak 15 yıllık tecrübemizle tüm bu işlemlerde size çözüm üretiyoruz.

Yeminli Tercüme’de Sıkça Sorulan Sorular & Detaylar

Yeminli Çeviri Nerelerde Kullanılır?

Sizlerden gelen tercüme taleplerine göre çeviriler yeminli olarak hazırlanabileceği gibi bazı kurum ve kuruluşlarda yeminli tercümeyi şart koşmaktadır. Örnek olarak şu kurumları sayabiliriz.

 1. Ülkemizde resmi kurum ve kuruluşlarda
 2. Şirketler arası anlaşma ve iş ortaklıklarında
 3. Vize işlemleri sırasında
 4. Bankacılık işlemlerinde
 5. Hastane ve özel sektörlerde
 6. Eğitim ve sosyal sorumluluk projelerinde

Vereceğiniz kurumun talebine göre bu liste genel içerikli olup daha da artabilir.

Yeminli Olarak İstenen Evrakların Listesi

Her hangi bir dilde tercüme hizmeti aldınız genel olarak şu evrakların yeminli olarak verilecek kurumlara teslimi istenir.

 1. Pasaport
 2. Vekalet
 3. Sicil kaydı
 4. İkametgah
 5. Nüfus kayıt örneği
 6. İmza sirküleri
 7. Kimlik
 8. Ehliyet
 9. Sözleşmeler
 10. Diploma
 11. Transkript
 12. Banka Hesapları
 13. Geçici mezuniyet belgesi

gibi evraklar resmi kurumlara sunulurken muhakkak yeminli tercüman imzası ve tercüme ofisi kaşesi istenir.

Yeminli Tercüme Aşamaları Nelerdir?

Sizlerden mail gelmesi sonrası tercüme kaynak ve hedef dil baz alınarak yapılır. Bu işlem sonrası Tercümenin kontrol aşamaları tamamlanır. Sonrasında çevirmen kaynak ve hedef dil üzerinden tercümeyi doğru olarak yaptığını belirten imzayı atar. Ekvator Tercüme kaşesi ile birlikte yeminli tercüme müşteriye teslim edilir.

Her Dilde Yeminli Çeviri Yaptırabilir Miyim?

Ekvator Tercüme sizlere 160 dilde yeminli tercüme hizmeti sunmaktadır. İngilizce’den Arapça’ya, Korece’den Lehçe’ye kadar aklınıza gelebilecek tüm dillerde yeminli tercüman kadromuzla hizmet vermekteyiz.

Yeminli Tercüman Kime Denir?

Eğitim aldığı dille ilgili elinde diploması veya geçici mezuniyet belgesi olan kişi o dili bildiğine dair evrakları noter huzurunda ibraz ederek o dilde noter yeminli çevirmen olarak anılır.

Yeminli Tercüme Ücretleri Nasıl Hesaplanıyor?

Yeminli tercüme bürosu olarak ülkemizde sizlere daha iyi hizmet vermek için online yeminli tercüme desteği vermekteyiz. Tercümede kaşe isteklerinizi seçebilir (yeminli, noterli, apostilli veya konsolosluk onaylı) belirleyebilirsiniz. Ardından kargo isteği veya özel istekleriniz varsa açıklama kısmına yazabilir ve işleminizi ödeme sonrası başlatabilirsiniz. EFT, Havale ve Kredi kartından bir ödeme yöntemi seçerek online yeminli tercüme hizmetini alabilirsiniz. 24 saat aracıya gerek olmadan sistem üzerinden işlem yapabilirsiniz. Manuel olarak Yeminli tercüme ücretleri hesaplanırken diller üzerinden yaptığımız gibi kaynak ve hedef dil üzerinden çeviri fiyatı verilir. Tercümenin yeminli olarak istenmesi durumu da çeviride ücret hesaplamasında göz önüne alınır. Yeminli tercüme fiyatları için proje ekibimiz sizlere ayrıntılı bilgi sunmak için her daim hizmetinizde.

Yeminli Çeviri Yaptığımız Alanlar

160 dilde yeminli çeviri yaparken bu diller üzerine gelen alan çevirilerinde de hizmet vermekteyiz. Teknik, ticari, inşaat, reklam, matbaa, kitap, sanat, belgesel, akademik, medikal, tıp gibi aklınıza gelebilecek bir çok alanda yeminli çeviri hizmeti sunmaktayız. Aynı zamanda tapu, noter, hastane, nikah ve adliyelerde de yeminli tercümanlarımızla sözlü ve simültane tercümede de sizlerin destekçisiyiz.

Ekvator Tercümeden Yeminli Çeviri Hizmeti Almak

Ofisimizden yeminli tercüme hizmeti aldığınızda profesyonel ve garantili çeviriye sahip olursunuz. En az 5 yıllık deneyimli tercümanlardan destek alırsınız. Size özel bir proje sorumlusu ve çevirinizi kontrol eden editör ekibi ile çalışma fırsatı bulursunuz. 7/24 hizmet ve sorularınıza cevaplar alabilirsiniz. Türkiye’nin marka tercüme bürosu ile çalışarak sorunsuz çeviriler sizi bekliyor.

 

Tercümede önemli başlıktan biri de çevirinin Noter tasdikli olması durumudur. Tercüme yapıldıktan sonra çeviriyi talep eden kurumun isteğine göre yeminli tercüman imzası ve tercüme ofisi kaşelerinin üzerine noter onayı alınmasına noter onaylı tercüme denir. Ekvator Tercüme olarak tüm evrak ve belgelerinizde 160 dilde noter tasdikli tercüme hizmeti sağlamaktayız.

Yeminli Tercüme İle Noterli Çeviri Farkı

Yeminli tercüme tercüme bürosu imzalı olurken burada ek onay ücreti yoktur. Ama evrakların noterden onay alınması için sayfa başı notere 90 TL’den başlayan fiyatlarda ödeme yapılır.

Tercümede Noter Ücretleri Nasıl Belirlenir?

Çeviri yapıldıktan sonra eğer noter onaylı isteniyorsa merak edilen konulardan bir tanesi de tutacağı rakamdır. Bu durumda noterler sayfa başı sayfa satır ve içerik yoğunluğuna göre fiyat belirler. En düşük tutar  90.00 TL’dir. Noter ücretleri hakkında ayrıntılı bilgiyi proje ekibimizden alabilirsiniz.

En Çok Noter Onaylı Yaptırılan Evraklar

 • Pasaport
 • Vekaletname
 • Kimlik
 • Ehliyet
 • Nüfus cüzdanı
 • Emlak-gayrimenkul alım satımları
 • Şirket evrakları
 • Mahkeme evrakları (boşanma vb.)
 • İş teklif sözleşmeleri
 • Dava dilekçeleri
 • Bilirkişi raporları
 • Denklik belgeleri
 • Diploma
 • Transkritpt

İkametgah gibi bir çok evrak için noter onayı alınır.

Noter Yeminli Tercüman Olmak İçin

Noter yeminli tercüman olmak için öncelikle noterlik kanununun 75. Maddesine göre çevirmen yemin ettirilir. Tercüman adı soyadı, adresi, doğum tarihi, tahsili, bildiği diller, bu dilleri bildiğine dair diplomaları, transkripti, ortaya koyarak çevirmen imzalar ardından noter imzalayarak tercüman noter yeminli çevirmen vasfı kazanır.

Hangi Dillerde Noter Onaylı Çeviri Yapıyoruz?

İngilizce Tercüme, Almanca, Arapça, Rusça, Fransızca, Kürtçe, Farsça, Azerice gibi aklınıza gelebilecek 160 dilde noter tasdikli tercüme hizmeti veriyoruz.

İstanbul’da Çalıştığımız Noterler

İstanbul’un hem Avrupa yakasında ofislerimizde sizlere noter tasdikli çeviri hizmeti sunmaya devam ediyoruz. Bakırköy 22. Noter ve Büyükçekmece 4. – 8. – 12. Noterlerle çalışmaya devam ediyoruz.

Türkiye’nin Her Yerine Noter Tasdikli Çeviri Hizmeti

Türkiye’nin neresinde olursanız olun tercüme isteklerinize cevap vermeye devam ediyoruz. Tercüme yaptırdınız ardından noter onayına ihtiyacınız oldu. Proje ekibimiz sizlerle bağlantıya geçerek hangi belgelerinize noter tasdiki istiyorsanız yaptırarak kargo ile adresinize teslim etmeye devam ediyor. Tercüme Ofisimizden hizmet aldığınızda zaman ve mekan sorununu ortadan kaldırırsınız. Çeviri hizmeti online olarak ayağınıza kadar gelir. Aklınızda her hangi bir soru kaldıysa canlı destek ve WhatsApp üzerinden bizlere günün her saati ulaşabilirsiniz.